Краснопілля туристичне

Про Краснопілля

Хто з нас хоч раз у житті не їздив потягом. Мабуть, таких людей дуже мало. Як приємно буває сісти в затишний вагон і помандрувати десь далеко-далеко під помірний стукіт коліс! Це один із найулюбленіших і найдоступніших для багатьох українців вид транспорту. І не дивно, що саме про залізничну станцію, яка є окрасою Краснопілля і якій більше 100 років, нам хочеться розповісти. 2 серпня 1901 року через залізничну станцію «Краснопілля» пройшов перший потяг. Залізниця сприяла розвитку капіталізму в нашому краї. Краснопільщину вкрила сітка залізниць. Від станції Залізняк відійшла невеличка залізнична колія під назвою Апраксинської на Великий Бобрик, до цукрового заводу. Від станції “Корчаківка” простяглась залізниця до Наумівського спиртзаводу і далі – до Угроїдської цукроварні. Неподалік від Самотоївки відгалузилась ще одна коротенька залізнична дорога до Грязнянського цукрозаводу. Була ще одна автономна вузькоколійка – з кагатного поля Угроїдського заводу до Петрушівки, яка проходила і далі – до теперішньої межі з російськими землями. По ній вантажі возили за допомогою коней. Щорічний вантажообіг станції Краснопілля досягав 1175500 пудів цукру, 503 тис. пудів зерна, десятки тисяч кубометрів лісоматеріалу, тисячі пудів спирту, багато цегли, черепиці. На станцію прибували товари, що задовольняли місцеве населення: риба, гас, нафта, сіль, шкіри та інше. Всі ці вантажі перевозилися вантажним транспортом, де селяни мали хоч і мізерний, а все ж таки заробіток. Залізницею Суми-Бєлгород стали рухатися і пасажирські потяги. Залізниця, збудована на кошти місцевих власників заводів, одним із яких був П.І. Харитоненко, з`єднала ст.. Баси з Бєлгородом, а Краснопілля стало станцією цієї залізниці, довжина якої становила 139 верст. Станція з привокзальними забудовами, водокачкою, телефоном, охайно прибраною територією стала культурним центром Краснопілля. Невелика за розмірами споруда , виконана в так званому «цегляному» стилі, має святковий вигляд. В 1973р. обкладена плиткою, прямокутна в плані , перекриття пласкі, балкові, дах покритий шифером. З січня 1995р. начальником залізничної станції став Потар Степан Васильович. За серпень 2001р були проведені реставраційні роботи на 120 тис. гр. На жаль , на сьогоднішній день через нашу станцію проходить дуже мало потягів.
Краснопілля
Залізнична станція «Краснопілля» з боку селища.
Краснопілля
Залізнична станція «Краснопілля» з боку колії.

Паровий млин

Історична пам'ятка Краснопілля. Розміщений на північній околиці селища Краснопілля, біля ПТУ-43. смт. Краснопілля, вул. Вокзальна, 38. Збудований в 1914 р., млин належав заможному поміщикові Олександру Федоровичу Гончару. В комплексі з млином, який зараз пустує, збереглися напівзруйновані приміщення для парової машини і склади. Млин цегляний, двоповерховий, не оштукатурений, прямокутний в плані. Дах вкритий залізом. Дерев`яні частини приміщення були дуже пошкоджені внаслідок пожежі і збереглися частково. Німецькі вальцовочні машини з Краснопілля були перевезені в млин села Грабовського. В наш час це напівзруйнована будівля, яка не функціонує.

Краснопілля
Паровий млин Гончара О.Ф.

Двокласне земське училище

В Охтирському повіті в 1884 році було 21 земське училище, серед яких і Краснопільське. Освіта в сільській місцевості перебувала в занедбаному стані: не вистачало приміщень, підручників, навчального приладдя. Тому було прийнято рішення збудувати в 1886 р. Краснопільське двокласне земське училище. Приміщення вийшло дуже гарне - кам`яне, під залізом; у ньому було 2 великі кімнати, великий коридор, 1 маленька кімната для бібліотеки, 1 кімната для сторожа і 2 сіней. Були в цьому будинку і школа, і будинок культури. В ньому проводились реконструкції в середині , але сама будівля залишалася непорушною, перемістившись у часі з XIX у XXІ століття. Нині в ньому розмістився Центр дитячої та юнацької творчості.

Краснопілля
Двокласне земське училище в Краснопіллі.

Історія Краснопілля

Навколо укріплення (в посаді) селилися чисельні переселенці з України, які тут по указу осадчого займали вільні землі – орну, луки, ліс, перелоги(пасовища), водні угіддя.

Так посад швидко зріс і на тій дорозі, що йшла на Суми виникає Сумська вулиця, на дорозі, що йшла на Бєлгород виникає Бєлгородська вулиця, на дорозі, що вела на Мезенівку виникає Мезенівська,на дорозі, що йшла на Миропілля – Миропільська (Вокзальна),а на тій дорозі, що вела у Злодіївку (Покровку) – виникає вулиця Зайцівка (Першотравнева).

З розбудовою укріплення більшого розміру, посадське населення Краснопілля стало ще більше зростати, як за рахунок переселенців з Заходу, а більше за рахунок природного росту.

Тому посад Краснопілля значно розширився.

По під долиною річки Закобилля виникають три вулиці Між низом вулиці Сумської та Миропільською виникла вулиця Головківка – названа так тому, що першими поселенцями на цій вулиці були брати Головки, тепер та вулиця називається Жовтнева.

Між вулицями Миропільською та Зайцівкою будується вулиця Дорошівка (Радянська), названа так тому, що засновниками цієї вулиці були брати Дорошенки.

Між вулицями Зайцівкою і Білгородською засновуються вулиця Пилипцівка (Мічуріна) , названа так тому, що перші поселенці вулиці були брати Пилипці. В кінці XVIII століття у зв’язку з природним збільшенням населення виникає 4 вулиці. Між вулицею Миропільською (Вокзальна) та Зайцівкою виникла вулиця Жуківка – так звана тому, що першими поселенцями були брати Жуки. Над Бабачинським яром, паралельно з Сумською вулицею виникла Шепетківка – так звана тому, що першими поселенцями були брати Шепотьки. Стор. 47 Фонд Косарєва А. П. “Наш отчий край” Стор. 23 Фонд Косарєва А. П. “Наш отчий край” Стор19 Фонд Косарєва А. П. “Наш отчий край”

Вулиця Краснопілля

Виникнення Краснопілля пов’язане з будівництвом Бєлгородської оборонної лінії, призначеної для захисту південних кордонів Російської держави від грабіжницьких наскоків кримських і ногайських татар.

Близько 1640 року спорудили невеличкий острог – укріплення Краснопілля.

Починаючи з 1651 року, поселення швидко зростало.

Наприкінці 50 – х років XVII ст. Краснопілля стало сотенним містечком Сумського слобідського полку.

В 1673 році тут виникла чимала фортеця, де мешкало 1136 чоловік.

Після реорганізації 1765 року слобідських полків Краснопілля стало військовою слободою Сумської провінції.

За адміністративною реформою 1782 року цю слободу включено до складу Охтирського повіту Харківського намісництва.

Після перетворення Харківського намісництва 1796 року в Слобідську – Українську губернію з наступним перейменуванням її 1835 року в Харківську Краснопілля лишилося волосним центром і на початку XX століття.

Серед навколишніх сіл Краснопілля славилося своїми ярмарками, де продавали сільськогосподарські продукти, коней, велику рогату худобу, вівці, рибу, птицю, сіль, кустарні вироби, тканини, посуд.

Товари привозили з Сум, Курська, Рильська, Обояні та інших міст.

В другій половині XIX – на початку XX ст.

Краснопілля поступово зростало. В 1886 році в ньому мешкало 5656 чоловік, а в 1913 – 7468.

Економічному розвитку Краснопілля сприяло прокладення через слободу Бєлгород – Сумської залізниці, будівництво якої почалося 1898 року. Перший поїзд пройшов тут 2 серпня 1901 року. Краснопілля стало станцією цієї залізниці. Після спорудження залізничної станції багато Краснопільців стали перевозити вантажі від станції до цукрових заводів, збудованих в Славгороді, Мезенівці, Угроїдах. 1923 рік приніс істотні зміни в адміністративному статусі Краснопілля. З березня воно – центр новоутвореного Краснопільського району Сумського округу.

Кантрі-крос

Кантрі-крос для баггі та квадроциклів у Краснопіллі

Однією з туристичних принад Краснопілля стало проведення щорічних змагань етапів Чемпіонату України з кантрі-кросу (Cross-country), які затверджені стратегією розвитку Краснопільської ОТГ до 2030 року. Проведення Чемпіонату України з кантрі-кросу для квадроциклів у селищі Краснопілля може мати значний вплив на туристичний розвиток нашого селища. Чемпіонат України є значною спортивною подією, яка приверне увагу як спортивних ентузіастів, так і любителів активного відпочинку. Це дозволить селищу Краснопілля вийти на загалом відоме інформаційне поле та стати відомим як місце, де проводяться важливі спортивні змагання. Завдяки проведенню Чемпіонату України з кантрі-кросу, в Краснопіллі з'являються нові можливості для розвитку туристичних послуг. Туристи, які прибувають на змагання, можуть залишитися на додатковий час та скористатися іншими видами відпочинку, які пропонуються в місцевості. Створення спеціалізованих трас, а також необхідної інфраструктури, такої як готелі, ресторани та інші заклади гостинності, може покращити загальний рівень туристичної привабливості селища Краснопілля. Краснопілля має прекрасний природний потенціал, включаючи живописні ліси, долини та ландшафти. Проведення Чемпіонату України з кантрі-кросу надасть можливість показати цю природну красу гостям і учасникам змагання. Туристи, відвідуючи Краснопілля під час чемпіонату, зможуть насолодитися природними краєвидами, провести час на відкритому повітрі і відчути спокій та гармонію природи. Екскурсії, активний відпочинок, культурні заходи та інші розваги для гостей можуть збільшити привабливість селища Краснопілля в туристичному напрямку та приверне більше охочих відвідати це чудове містечко.

Чемпіонат України з кантрі-кросу для квадроциклів «Краснопілля»

12.09.2020 року на Краснопільщині відбувся 3-й фінальний етап Чемпіонат України з кантрі-кросу для квадроциклів «Краснопілля». Спортсмени з усіх куточків України на квадроциклах та баггі підкорювали мальовничі простори Краснопільщини та змагалися за звання Чемпіона України 2020 року.

Краснопілля
Краснопілля
Краснопілля
Краснопілля
Краснопілля

Другий етап Чемпіонату України з кантрі-кросу для баггі та квадроциклів - березень 2021 року.

13 березня у смт Краснопілля (Сумська область) відбувся другий етап чемпіонату України з кантрі-кросу для квадроциклів. Божевільний світ адреналіну і швидкості, незабутні враження та яскраві емоції – все це від другого етапу Чемпіонату України з Кантрі Кросу на Краснопільщині, який проходив під егідою Федерації Мотоциклетного Спорту України, за підтримки Краснопільського селищного голови Юрія Яремчука.

Краснопілля

Одна з найкращих трас в Україні зустріла понад 50 спортсменів з усіх куточків України, участь в яких брали як дорослі, так і діти.

Краснопілля

Свою майстерність продемонстрували та позмагалися за перемогу учасники різних категорій – від наймолодших у класі JUNIOR (діти віком від шести років) до найпотужніших машин в класі UTV-TURBO PROFI

Фінал Чемпіонату України з кантрі-кросу для квадроциклів - грудень 2021 року.

У Краснопіллі провели Чемпіонат України з кантрі-кросу для квадроциклів.

Список використаних джерел: